top of page

Šta sve obuhvataju nauke o Zemlji (geonauke) ? Čime se možete baviti ? Šta proučavati ? Koja istraživanja raditi ? Zanimljive teme i oblasti istraživanja ...
ŠTA RADIMO ?





Paleontologija
Paleontologija je nauka o razvoju života na Zemlji, drevnih biljaka i životinja zasnovana na fosilima, svedočanstvima njihovog postojanja sačuvanim u stenama. Uključuje proučavanje fosila tela, tragova, brloga, odbačenih delova, koprolite, i hemijske ostatke.








Geološko kartiranje
Geološko kartiranje je proces koji se sastoji od prikupljanja podataka ranijih istraživanja, analize postojeće dokumentacije, terenskog rada, analize prikupljenih podataka, izrade geološke karte, profila i prateće tehničke dokumentacije.
Geomorfologija
Geomorfologija je nauka o postanku i razviću oblika u reljefu Zemljine površi, koji su nastali pod uticajem endogenih i egzogenih procesa. Samim tim, geomorfološka proučavanja ne mogu se sprovoditi bez dobrog poznavanja geologije.
Petrologija
Petrologija je nauka koja se bavi izučavanjem stena i uslovima njihovog nastanka. Postoje tri dela petrologije koje odgovaraju izučavanju tri tipa stena - petrologija magmatskih stena, petrologija sedimentnih stena i petrologija metamorfnih stena.
Geofizika
Geofizika je nauka, koja proučava fizička svojstva Zemljine unutrašnjosti. Izučava fizička polja Zemlje (gravitaciono, magnetsko, električno) i njihovu međusobnu interakciju, kao i fizička svojstva koja uslovljavaju kretanje seizmičkih talasa, kretanje električne struje, formiranje magneto-telurskog polja, itd.
Geohemija
Geohemija se bavi izučavanjem hemijskog sastava Zemlje i drugih planeta, hemijskih procesa i reakcija koje su odgovorne za sastav stena i tla, kao i kruženjem (migracija) materije i energije koje transportuju Zemljine hemijske komponente u vremenu i prostoru, i njihovu interakciju sa hidrosferom i atmosferom.
Daljinska detekcija
Daljinska detekcija je metod prikupljanja informacija putem sistema koji nisu u direktnom, fizičkom kontaktu sa ispitivanom pojavom ili objektom. U geologiji se analizom aerosnimaka i satelitskih snimaka prikupljaju raznovrsni geološki podaci.
Ekonomska geologija
Ekonomska geologija je nauka koja se bavi proučavanjem mineralnih resursa, kao dela prirodnih resursa, njihovom valorizacijom, odnosno vrednovanjem mineralnih resursa i proračunom ekonomskih efekata korišćenja mineralnih resursa.
Mineralogija
Mineralogija je jedna od nauka koja se bavi izučavanjem minerala, njihovog hemijskog sastava, kristalne strukture i fizičkih svojstava. Posebne discipline u mineralogiji izučavaju procese nastanka minerala i pojavne oblike, bave se klasifikacijom minerala, njihovom distribucijom kao i mogućnostima upotrebe.
Strukturna geologija
Strukturna geologija je nauka koja se bavi proučavanjem trodimenzionalnog rasprostranjenja stenskih masa vodeći računa o istoriji deformacija. Cilj strukturne geologije je, da koristeći prikupljena merenja geometrije stena, razotkrije informacije o istoriji deformacije stene, i na kraju, spozna naponsko polje koje je izazvalo proučavanu deformaciju i geometriju.
Tektonika
Geotektonika ili kraće, tektonika je disciplina dinamičke geologije i bavi se pokretima i deformacijama u Zemljinoj kori odnosno litosferi i to na globalnom nivou, kontaktima pojedinih kontinentalnih i okenaskih ploča koje se kreću po gornjem sloju astenosfere, tj. Zemljinom omotaču.
Hidrogeologija
Hidrogeologija je nauka koja se bavi proučavanjem podzemnih voda, njihovim poreklom, uslovima pojavljivanja, zakonima kretanja, fizičkohemijskim svojstvima, uzajamnim odnosima između atmosferske, podzemne i površinske vode; kao i mogućnošću njihovog korišćenja u određene svrhe.
Hidrologija
Hidrologija je nauka o vodi, njenim fizičkim svojstvima i pojavljivanju u prirodi. Ona označava zajedno i hidrološki ciklus i vodna bogatstva.
Klimatologija
Klimatologija proučava fizičke osnove prosečnih i ekstremnih stanja klime pojedinačnih krajeva sveta i analizira njihov uticaj na prirodu Zemlje. Za razliku od meteorologije, koja analizira prilike u kraćim vremenskim periodima, klimatologija se bavi izučavanjem klime u dužim vremenskim periodima, studijom i analizom učestalosti određenih klimatskih uslova u prošlosti.

Meteorologija
Meteorologija je nauka o Zemljinoj atmosferi i promenama u njoj. Proučava promene vremenskih uslova oko nas. Spada u grupu geofizičkih nauka. Neke od glavnih pojava koje se proučavaju su količina i vrsta padavina, grmljavinske oluje, tornada, tropski cikloni i tajfuni.

bottom of page